Dlaczego nie powinno się rezygnować z rehabilitacji
Jeżeli nasze ciało choruje, to zazwyczaj możemy mu pomóc na wiele różnych sposobów. To oznacza, że niezwykle ważne jest tutaj to, abyśmy wiedzieli, jak wiele dobrego może nam dać rehabilitacja, która będzie polegała na dobraniu odpowiedniej aktywności fizycznej, mającej wprowadzić nasze ciało w ruch, zająć się jego mięśniami i stawami, ale w taki sposób, aby uśmierzać ból, aby zwiększać naszą samodzielność, ale jednocześnie nie przyczyniać się do pogorszenia naszego stanu. W jaki więc sposób powinniśmy podchodzić do rehabilitacji, aby mieć pewność, że będziemy mogli dzięki niej uzyskać lepsze zdrowie i czego kategorycznie nie wolno nam robić?
Z czego musimy sobie zdawać sprawę?
Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że rehabilitacja to dość powolny proces. Raczej nie powinniśmy się tutaj nastawiać na spektakularne wyniki, które w krótkim czasie pozwolą nam wrócić do pełni zdrowia i zapomnieć o tej formie aktywności. Zazwyczaj jest tak, że rehabilitacja działa bardzo powoli, czasami potrzeba naprawdę sporo czasu, aby móc zauważyć jej efekty, a co się z tym wiąże, oznacza to, że musimy się tutaj uzbroić w cierpliwość. Przykładanie się do odpowiedniego wykonywania ruchów, do słuchania poleceń rehabilitanta, może pozytywnie wpłynąć na efekty, jednak trzeba być gotowym na to, że będą one drobne i będą pojawiały się dość wolno.
To może być frustrujące
Może się okazać, że od dłuższego czasu chodzimy na rehabilitację, przykładamy się do niej, wypełniamy dokładnie wszystkie polecenia, a jednocześnie nie widzimy większego efektu.
To może prowadzić do zniechęcenia, a co się z tym wiąże, może się okazać, że zaczniemy się zastanawiać, czy nie powinniśmy zrezygnować z dalszych zajęć. Nie wolno tego robić. Wówczas zaprzepaścimy wszystko to, co uzyskaliśmy do tej pory, nasze mięśnie i stawy zaczną zastygać, stracą one na swojej ruchliwości, a co się z tym wiąże, może się okazać, że będzie dochodziło do pojawiania się w nich napięcia, które będzie powodowało ból i będzie miało jeszcze gorszy wpływ na stan naszego zdrowia. Jeśli przerwiemy rehabilitację to nie tylko pogorszymy stan naszego zdrowia, ale może się okazać, że później trudno będzie nam się znowu na nią zapisać i może się też okazać, że utracimy różnego rodzaju świadczenia. Dlatego też, warto się zastanowić, czy naprawdę chcemy w ten sposób ryzykować. Rehabilitacja jest żmudnym zadaniem, które nie zawsze przynosi efekty tak szybko i tak spektakularnie jakbyśmy chcieli. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy się nie poddawali i z niej nie rezygnowali, jeśli wydaje nam się, że nic dzięki niej nie zyskujemy.