Popularne materiały ekologiczne

Popularne materiały ekologiczne

Dla wielu bycie eko to już nie sama moda, ale styl życia, a ogólna świadomość ludzi na temat zagrożeń dla środowiska konsekwentnie wzrasta. Ekologiczne produkty zaczęły się pojawiać prawie w każdej branży, dlatego także inwestorzy i deweloperzy zauważyli potencjał zielonego budownictwa. Bogate społeczeństwa takie jak Skandynawia od dawna zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są wykorzystywane materiały budowlane i ich wpływ na środowisko. Klasyczny dotychczas beton podczas produkcji emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, a ponadto nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Jakie mamy alternatywy?

Cegły

Cegły to materiał, który z powodzeniem możemy wykorzystać ponownie po rozbiórce. Idealne do wykończenia domów zarówno w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym. Co ważniejsze, nawet mimo odpowiedniego oczyszczenia posiadają różne przebarwienia, co nadaje im wyjątkowości i cieszy się dużym powodzeniem. To nowy trend również we wnętrzach, które można ocieplić i szlachetnie postarzyć dzięki połączeniu cegieł z drewnem.

Z kolei ze szklanymi lub metalowymi dodatkami sprawić, że pomieszczenia będą nowoczesne.

Drewno

Drewna, które zostało już wspomniane, zdecydowanie nie może zabraknąć w zestawieniu, głównie ze względu na fakt, że jest to materiał ekologiczny, na który popyt praktycznie nigdy nie maleje. Można je wykorzystać na każdym etapie prac budowlanych, a do tego wielokrotnie odzyskiwać. Pasuje do prawie każdego stylu i dodaje sielskiego wyglądu oraz ciepła.

Tworzywa sztuczne

Choć może to być zaskoczeniem, to niezwykle ważny w ekologicznym budownictwie stał się plastik. Tworzywa sztuczne, które najczęściej stosuje się w oknach, rurach i jako elementy innych konstrukcji, są lekkie, ale i bardzo wytrzymałe. Ich zróżnicowanie pozwala na dobranie odpowiedniego rodzaju do danej konstrukcji. Nie dość, że można go wykorzystać na wiele sposobów, to i go odzyskać i wykorzystać ponownie.

Z powodu dużego problemu z rozkładem plastiku coraz częściej pojawiają się pomysły jak go utylizować, by powstał materiał porównywalny z betonem. Pewnym jest, że ponowne wykorzystanie plastiku pomału staje się rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

Szkło

Również szkło wbrew pozorom ma wielorakie zastosowanie. Choć zazwyczaj szklane elementy występują jako gotowy produkt lub są przygotowywane pod zamówienie, to ich wielką zaletą jest możliwość odzyskiwania i przetapiania praktycznie w nieskończoność. Jest to klasyczny materiał w nieruchomościach pożytku publicznego, a w przypadku domów można go wykorzystać do izolacji termicznej, dachówek czy przegród. Materiałów bezodpadowych, przyjaznych środowisku powstaje coraz więcej. Powstają również technologie umożlwiające wykorzystanie ich na szeroką skalę. Jak na razie w tej kategorii przodują Skandynawia i Europa Zachodnia, ale również na polskim rynku zmiany są zauważalne.